Isbutikk prislister og oppgaver

kr 10,00

Kategori:

Det som er fint med butikklek, er at det er så utrolig mange ferdigheter man kan trene på. Man kan jobbe med både begreper, sosiale ferdigheter, lesing, skriving og regning. Og det kan tilpasses, så alle opplever mestring på sitt nivå, sammen med andre. Lag isbutikk i klasserommet, og lag muntlige oppgaver med elevene. Bruk for eksempel silkepapir eller farga ark krølla sammen som is, og lag kremmerhus av malene som følger med. Garn kan være saus. Knapper kan være pynt.

Lek og muntlige oppgaver er fint, men noen ganger vil man gjerne gjøre litt skriftlige oppgaver i tillegg. Da kan det være lettere å få oversikt over hva elevene kan, særlig hvis man har mange elever og lite tid til å prate med alle. Oppgavene som følger med her, er eksempler på oppgaver jeg ellers ville gjort muntlig i liten gruppe.

La elevene klippe ut iskrem, og lime i boka si. Eller klipp og laminer (og fest magnetteip på baksiden, så kan isen henges på tavla).

Innhold:

  • 2 prislister, 1 med iskrem og en med ekstra greier som saus, strøssel osv
  • 2 ark med iskrem, saus, bær, godteri og annen pynt til is. Disse kan klippes ut og brukes til å lage oppgaver.
  • 1 ark med maler til å lage kremmerhus til iskrem. Disse bør printes ut på tegneark så de holder formen, evt kan de lamineres.
  • 6 forskjellige oppgaveark der elevene skal øve på å regne ut prisen på ulike iskremer.

*Prislistene og to av oppgavearkene som har prisliste på, kommer i en ferdig fylt ut versjon med tall, og en redigerbar versjon. De redigerbare feltene fungerer bare på PC, ikke apple-produkter.

 

Her er noen eksempler på ferdigheter elevene kan trene på:

  1. Følge instruksjoner muntlig (og skriftlig).

Lærer lager oppgaver. Elevene bruker is de har klippet ut, og har evt prisliste og penger tilgjengelig. (Elevene kan etter hvert lage oppgaver for hverandre.)

For eksempel:

-lag en is som koster 9 kroner.

-Du har 15 kr. Lag en is du har råd til.

-Lag en is med sjokoladekjeks, vaniljeis og jordbærsaus.

-Jeg lager en is med vaffelkjeks, vannmelonis, bringebæris og strøssel. Tvillingsøsteren min vil ha lik, men i omvendt rekkefølge.

-(Her kan man ha fokus på ulike begreper, som først, mellom, dobbelt, mindre,     til overs, billigere, mangle, forskjell/ differanse osv)

  1. Lage skriftlige instruksjoner/ oppskrift på is.
  2. Øve på å bestille og å ta imot bestillinger.
  3. Regne ut pris
  4. Betale (med nøyaktig sum, en til en)
  5. Summere, betale og få igjen veksel
  6. Regne ut hvor mye penger man mangler, evt hva man må legge tilbake.

8. Veksle. Elevene kan få lønn når de gjør oppgaver for eksempel. Når de har 10 enkroninger, veksler de i tiere. (etter hvert i sedler, om de er klare for å regne med så store tall. I 1. kl er det nok at de har tiere (og evt femere og tjuekroninger) i lommeboka

Omtaler

Det er ingen omtaler ennå.

Bli den første til å omtale «Isbutikk prislister og oppgaver»

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Handlekurv